تیر ۲۹, ۱۴۰۳

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
۳۲ درصد گیلانی‌ها در دیابت و فشار خون بالا غربالگری شدند

نوای گیل- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از غربالگری ۳۲ درصد گیلانی‌ها در فشار خون و دیابت خبر داد و گفت: از ابتدای اجرای این طرح تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر گیلانی مبتلا به فشارخون و دیابت قطعی شناسایی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب‌دا)، دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح اقدامات نظام سلامت گیلان در اجرای پویش ملی غربالگری فشار خون بالا و دیابت، اظهار کرد: رویکرد نخست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در کنار توسعه بخش درمان، تقویت بهداشت و غربالگری است.
وی با بیان اینکه یک میلیون و ۷۰۰ نفر از افراد بالای ۱۸ سال در طرح غربالگری فشار خون و دیابت قرار می‌گیرند، افزود: این طرح از ۳۰ آبان‌ماه آغاز شده و تا ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۵۷۸ هزار نفر در استان غربالگری شده‌اند، گفت: این جمعیت غربالگری شده بیش از ۳۲ درصد جمعیت را شامل می‌شود.
دکتر آشوبی با بیان اینکه غربالگری فشار خون و دیابت با توجه به چاقی و پیری جمعیت در گیلان بسیار لازم و ضروری است، افزود: از ابتدای اجرای طرح تاکنون چهار هزار و ۹۲۰ نفر دیابتی و هشت هزار و ۶۹۸ نفر مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شده‌اند.
وی با بیان اینکه علاوه بر بیماران قطعی یافته شده، شماری از جمعیت گیلان نیز به عنوان بیمار مشکوک شناسایی شده‌اند، خاطرنشان کرد: پنج هزار و ۵۵۹ نفر در گیلان مشکوک به دیابت و ۶ هزار و ۶۲۳ نفر نیز بیمار مشکوک به فشار خون بالا در استان شناسایی شده‌اند.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.